Monday
January
01
1999
Jak ogłosić upadłość
konsumencką? Wiele zadłużonych osób zadaje sobie to pytanie, obawiając się, że
jest to bardzo skomplikowane, czy wręcz nieosiągalne w ich przypadku.
Tymczasem, dzięki zmianom w prawie z marca 2020 roku, ogłoszenie upadłości
konsumenckiej jest postępowaniem w miarę prostym, przejrzystym i dostępnym dla
przeciętnego Polaka. Wiąże się wprawdzie z koniecznością dopełnienia wielu
formalności jak poprawnym skompletowaniu dokumentów czy prawidłową konstrukcją
wniosku o ogłoszenie upadłości. Dlatego w razie problemów najlepiej skorzystać
z pomocy profesjonalnej kancelarii.
Prawo do wystąpienia z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przysługuje każdemu – jest to pewnego rodzaju przywilej, który pozwoli Ci wyjść ze spirali długów i odzyskać równowagę finansową. Jednak, aby móc skorzystać z tego prawa należy spełnić kilka podstawowych warunków, o których mowa w dalszej części tekstu. Sprawami związanymi z upadłością konsumencką zajmuje się najbliższy dla Twojego miejsca zamieszkania wydział gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych sądu rejonowego, i tam należy złożyć poprawnie wypełniony wniosek o ogłoszenie upadłości. Składając wniosek, należy uiścić opłatę sądową wysokości 30 zł oraz dołączyć wymagane dokumenty wraz z ich kopiami.
Po pierwsze, długi nie mogą pochodzić z tytułu alimentów, grzywien sądowych lub odszkodowań. Jednak nie oznacza to, że posiadając również tego typu zobowiązania nie możemy podejść do upadłości. Jeżeli stanowią one tylko część naszych długów, wciąż możemy podejść do upadłości konsumenckiej, jednak nie będą się one wliczały do masy upadłościowej. Tzn. nie będą podlegały oddłużeniu.
Po drugie, należy spełniać 3 podstawowe kryteria:
1. Wartość posiadanego majątku nie może przekracza sumy zadłużenia.
Do majątku wlicza się mieszkanie, dom, działka, samochód lub inne mienie znacznej wartości, a nawet przysługujące prawa majątkowe takiej jak testament, spadek, czy prawo do zachowku.
2. Na można prowadzić działalności gospodarczej.
Na dzień złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, dłużnik nie może prowadzić własnej firmy. Musi być ona wykreślona z takich baz jak np. CEIDG lub KRS.
3.
Należy być osobą niewypłacalną.
Jeżeli od co najmniej 3 miesięcy nie jesteś w stanie spłacać na bieżąco swoich zobowiązań, możesz być uznany za osobę niewypłacalną.
Większość decyzji sąd podejmuje na posiedzeniu niejawnym, opierając się głównie na przedstawionych dokumentach, dlatego mają one kluczowe znaczenie dla pozytywnego załatwienia Twojej sprawy. Powinny one potwierdzać informacje, jakie osoba zadłużona zawarła we wniosku. Dlatego do sądu należy złożyć następujące dokumenty:
· wykaz posiadanych dóbr wraz z wyceną
· spis wierzycieli i wierzytelności
· dokumenty udowadniające niewypłacalność (umowy dotyczące zaciągania kredytów i pożyczek, wezwania do zapłaty, nakazy sądowe, decyzje o wszczęciu egzekucji, zajęcia egzekucyjne itd.)
· informacje o kosztach utrzymania dłużnika i jego rodziny
· informację o okolicznościach, z powodu których dłużnik popadł w długi (opis trudnej sytuacji życiowej, dokumentację dotyczącą choroby, przemocy w rodzinie itd.)
Jeżeli przedstawione informacje są niejasne lub niepełne, sąd może wezwać do ich korekty lub uzupełnienia w terminie do 7 dni.
Przy ogłaszaniu upadłości sąd może zdecydować się na postępowanie zwykłe lub uproszczone. Jeżeli dłużnik jest byłym przedsiębiorcą, posiada znaczny majątek, wielu wierzycieli lub nieuregulowane sprawy prawno-majątkowe, czeka go postępowanie w trybie zwykłym. Jest ono dłuższe, bardziej skomplikowane i odbywa się pod przewodnictwem sędziego-komisarza.
Jeżeli sytuacja dłużnika nie jest szczególnie skomplikowana, może liczyć na postępowanie uproszczone. Sąd wówczas podejmie decyzję o ogłoszeniu upadłości i wyznaczy syndyka, który skontaktuje się z dłużnikiem, aby powiadomić Cię o ogłoszeniu upadłości i przejść do dalszego etapu oddłużania.
Po ogłoszeniu upadłości to właśnie syndyk będzie zarządzał majątkiem dłużnika, zastąpi go w kontaktach z wierzycielami i przygotuje projekt planu spłat po zapoznaniu się z jego sytuacją życiową i finansową. Od tego momentu odsetki przestają rosnąć, egzekucje i postępowania sądowe ulegają umorzeniu, a wierzyciele nie mogą dłużnika niepokoić. Na kolejnej rozprawie sąd prawdopodobnie ustali tzw. plan spłat (lub od razu umorzy długi, jeżeli dłużnik nie jest w stanie spłacać żadnych zobowiązań) - obowiązkiem dłużnika będzie tylko jego realizacja w ustalonym okresie. Potem wszelkie długi zostaną ostatecznie umorzone, a były już dłużnik będzie mógł rozpocząć nowe życie.
Zadzwoń, a podczas krótkiej rozmowy telefonicznej sprawdzimy
kiedy możesz zacząć nowe życie bez długów i dotychczasowych problemów.
Copyright © 2022 Cerberus Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Grota Roweckiego 14/17, 58-260 Bielawa NIP: 882-213-93-89, REGON: 520779067. Wszelkie prawa zastrzeżone