Monday
January
01
1999
Upadłość konsumencka to czasem jedyny racjonalny sposób na uwolnienie się od długów, jednak nie każdy może skorzystać z tej możliwości. Prawo przychodzi tutaj z pomocą osobom, które popadły w długi z rozmaitych przyczyn, jednak stara się także zapobiegać różnego typu nadużyciom. Jeżeli utraciłeś kontrolę nad swoim zadłużeniem, dowiedz się, kto może ogłosić upadłość konsumencką i czy jest ona opcją dla Ciebie.
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj upadłości jest zarezerwowany dla zwykłych osób – konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty na cele mieszkaniowe, samochód, leczenie, zakupy i w nagłych sytuacjach życiowych, a następnie nie radzą sobie z ich spłatą. Zawód, wiek czy status materialny nie mają tutaj znaczenia.
Należy spełniać 3 podstawowe kryteria:
1. Wartość posiadanego majątku nie może przekracza sumy zadłużenia.
Oznacza to, że upadłość konsumencka może zostać ogłoszona kiedy dłużnik nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli nawet po spieniężeniu całego posiadanego majątku. Majątkiem może być mieszkanie, dom, działka, samochód lub inne mienie znacznej wartości, a nawet przysługujące prawa majątkowe takiej jak testament, spadek, czy prawo do zachowku.
2. Nieprowadzenie działalności gospodarczej.
Na dzień złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, dłużnik nie może prowadzić własnej firmy. Musi być ona wykreślona z takich baz jak np. CEIDG lub KRS. Dla osób chcących zachować firmę jak i majątek istnieje inna możliwość ubiegania się o umorzenie długów, jednak jest to zupełnie inne postępowanie. O upadłość mogą się również starać osoby prowadzące działalność gospodarczą w przeszłości.
3. Niewypłacalność.
Aby podejść do upadłości konsumenckiej, należy spełniać kryteria osoby niewypłacalnej. Co to znaczy? Jeżeli Twoje miesięczne raty i rachunki przekraczają wysokość Twoich dochodów i przez co najmniej 3 miesiące nie jesteś w stanie spłacać ich na bieżąco, możesz być uznany za osobę trwale niezdolną do regulowania swoich zobowiązań, czyli osobą niewypłacalną.
Mimo że prawo do skorzystania z upadłości konsumenckiej ma każdy, to istnieją przypadki które sprawiają, że nie można skorzystać z upadłości konsumenckiej. Są to np. sytuacje, kiedy:
· Długi wynikają tylko ze zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu. Do takich długów wliczają się alimenty, grzywny sądowe i odszkodowania.
· Kiedy posiadany majątek oraz prawa majątkowe przekracza wartość długów.
Przeprowadzenie upadłości konsumenckiej kosztuje – oprócz opłaty skarbowej należy pokryć koszty działania i wynagrodzenia syndyka. Może to być koszt nawet do 10 tys. złotych. Jednak brak pieniędzy nie pozbawia możliwości skorzystania z tej możliwości, która jest z założenia adresowana do osób z problemami finansowymi. Jeżeli dłużnik posiada jakiś majątek, wynagrodzenie syndyka zostanie pokryte ze środków uzyskanych z jego sprzedaży. Jeżeli są one niewystarczające, cała suma zostanie ujęta w planie spłaty, aby upadły mógł ją stopniowo spłacać. W przypadku braku dochodów, gdy sąd umorzy długi bez planu spłat, obowiązek opłacenia syndyka przejmie Skarb Państwa.
Jeżeli dłużnik ogłaszał upadłość w przeszłości, musi upłynąć co najmniej 10 lat, zanim ponowienie będzie mógł się o nią ubiegać. Również niezrealizowany plan spłaty poprzednich wierzytelności z ostatnich 10 lat spowoduje odrzucenie wniosku. Szanse na oddłużenie przekreślają również wszelkie celowe próby ukrywania posiadanego majątku, zatajania wierzycieli i inne tego typu nielegalne działania. Dłużnik chcąc uzyskać umorzenie zobowiązań, musi przekonać sąd, że stara się rzetelnie i solidnie spłacić zobowiązania w miarę swoich możliwości oraz można traktować go jako osobę uczciwą i wiarygodną. Tylko taka postawa pozwoli na skuteczne przeprowadzenie procedury upadłościowej.
Zadzwoń, a podczas krótkiej rozmowy telefonicznej sprawdzimy
kiedy możesz zacząć nowe życie bez długów i dotychczasowych problemów.
Copyright © 2022 Cerberus Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Grota Roweckiego 14/17, 58-260 Bielawa NIP: 882-213-93-89, REGON: 520779067. Wszelkie prawa zastrzeżone