Monday
January
01
1999
Niespłacone długi, rosnące odsetki, telefony od wierzycieli, wezwania do sądu i egzekucje komornicze – z takimi problemami borykają się na co dzień osoby, które wpadły w tzw. spiralę zadłużenia. Jeżeli Twoja sytuacja finansowa również wydaje się beznadziejna, warto skorzystać z ostatniej deski ratunku, jaką jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zyskasz w ten sposób szansę na uwolnienie się od długów i rozpoczęcie nowego, wolnego od zobowiązań życia.
Upadłość konsumencka, lub też inaczej bankructwo, to rozwiązanie prawne przeznaczone dla osób, które nie są w stanie spłacić zaciągniętych kredytów, pożyczek i rosnących od nich odsetek, a suma ich długów przekracza wartość posiadanego majątku i uzyskiwanych dochodów. Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przede wszystkim uwolnienie od długów, umożliwiając nowy start.
Aby skorzystać z upadłości konsumenckiej, należy spełniać trzy podstawowe warunki – po pierwsze, na dzień złożenia wniosku nie można prowadzić działalności gospodarczej. Po drugie, należy być osobą niewypłacalną, czyli od minimum trzech miesięcy nie będącą w stanie regulować swoich bieżących zobowiązań. Po trzecie, posiadane zadłużenie musi być większe od posiadanego majątku.
Kiedy sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek o upadłość, kontrolę nad majątkiem przejmuje syndyk. On też będzie kontaktował się z wierzycielami, którzy nie mają już prawa niepokoić dłużnika. Posiadane nieruchomości i dobra ruchome zostaną sprzedane, a uzyskane w ten sposób środki syndyk przekaże wierzycielom. Może także zająć część wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 50%. Należy pamiętać, że podczas oddłużania prawo chroni dłużnika oraz osoby będące na jego utrzymaniu przed popadnięciem w ubóstwo. Dlatego też ze sprzedaży mieszkania zostaną wydzielone środki na tzw. Nową drogę życiową, czyli środki pozwalające na wynajem lokalu w miejscowości dłużnika na okres 12-24 miesięcy. Syndyk nie zajmie także przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, ubrań, podstawowego wyposażenia mieszkania i innych rzeczy, zapewniających minimum egzystencji.
Na końcu postępowania upadłościowego sąd może wyznaczyć tzw. Plan spłaty. Jednak nie polega to na rozłożeniu posiadanych zobowiązań na raty. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju „pokuta” dla dłużnika, a sam plan spłaty jest ustalany w zależności od sytuacji materialnej dłużnika uwzględniając jego dochody i koszty utrzymania. Plan spłaty większości przypadków jest wyznaczany do maksymalnie 36 miesięcy, jednak w skrajnych przypadkach, kiedy sąd uzna, że zobowiązania powstały wskutek rażącego niedbalstwa, bądź celowego działania – aż do 7 lat. Po tym okresie Twoje pozostałe zobowiązania zostają umorzone.
Sąd może także zdecydować o umorzeniu wszystkich długów bez planu spłat, jeżeli dłużnik nie osiąga wystarczających dochodów. Ostatecznie, plan spłaty pozwoli spłacić tylko część zobowiązań i to w ratach dostosowanych do możliwości dłużnika. Co ważne, po zatwierdzeniu planu spłaty przez sąd, można już swobodnie zwiększać swoje przychody bez obaw o jego zwiększenie. Jest to opcja znacznie prostsza, bezpieczniejsza i mniej stresująca niż bezpośrednie dochodzenie roszczeń ze strony wierzycieli.
Ogłaszając upadłość, należy liczyć się z faktem, że dane dłużnika zostaną upublicznione w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości przez 30 dni, a informacja o upadłości konsumenta będzie widnieć w BIK’u (Biuro informacji kredytowej) przez okres 5 lat. Informacja o zajęciu dochodów przez syndyka może trafić do pracodawcy dłużnika.
Zadzwoń, a podczas krótkiej rozmowy telefonicznej sprawdzimy
kiedy możesz zacząć nowe życie bez długów i dotychczasowych problemów.
Copyright © 2022 Cerberus Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Grota Roweckiego 14/17, 58-260 Bielawa NIP: 882-213-93-89, REGON: 520779067. Wszelkie prawa zastrzeżone